
Krzysztof Lis
Krzysztof Aleksy Lis
– ur. 18 sierpnia 1948, zm. 31 stycznia 2005 – z wykształcenia ekonomista, uważany on za bezdyskusyjnego ojca polskiego rynku kapitałowego. Bez niego nie byłoby ani polskiego rynku kapitałowego, ani nowoczesnego sektora prywatnego.
Był absolwentem Wydziału Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, a w latach 1977-1989 pracownikiem naukowym Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Później poświęcił się, przede wszystkim, budowaniu polskiego rynku kapitałowego.
W rządzie Tadeusza Mazowieckiego, a później Jana Krzysztofa Bieleckiego, jako pełnomocnik ds. Przekształceń Własnościowych i podsekretarz w resorcie finansów, był współorganizatorem ministerstwa przekształceń własnościowych i programów prywatyzacji, współtwórcą ustaw prywatyzacyjnych. Przygotował i nadzorował pierwsze debiuty giełdowe spółek państwowych
Krzysztof Lis zgromadził wokół siebie nieliczny, lecz aktywny i twórczy zespół ludzi (Jacek Bukowski, Grzegorz Domański, Wojciech Góralczyk jr., Grzegorz Jędrzejczak, Jerzy Drygalski, Jacek Kwaśniewski, Henryk Sterniczuk i in.). Wespół z Jackiem Chwedorukiem, dokonał pierwszych prywatyzacji oraz debiutów giełdowych, z Wiesławem Rozłuckim i ministrem skarbu Jackiem Sochą budował giełdę, z Lesławem Pagą organizował nadzór nad rynkiem kapitałowym. Miał dar skupiania wokół siebie świetnych współpracowników, ekonomistów i prawników, jednocześnie związanych z realną gospodarką, ze stosunkowo szerokimi kontaktami zagranicznymi i znajomością języków obcych.
15 marca 1990 powstała Międzynarodowa Fundacja Rozwoju Rynku Kapitałowego i Przekształceń Własnościowych w Rzeczpospolitej Polskiej – Centrum Prywatyzacji. W pierwszych latach swojej działalności udzielała ona pomocy merytorycznej i technicznej instytucjom zaangażowanym w procesy przekształceń własnościowych. Organizowała szkolenia dla pracowników Ministerstwa Przekształceń Własnościowych, Giełdy Papierów Wartościowych i Komisji Papierów Wartościowych, doskonaliła kwalifikacje konsultantów w zakresie prywatyzacji i prowadzenia działalności gospodarczej. Na jej czele stał Krzysztof Lis. Od 2000 roku Fundacja prowadzi działalność szkoleniową pod marką Instytut Rozwoju Biznesu.
Później doradzał ministrom (m.in. Leszkowi Balcerowiczowi) i ekspertom z międzynarodowych organizacji (Banku Światowego i EBOiR). Był doradcą ds. prywatyzacji rządów Rosji i Białorusi. W 2003, jako członek rady w Międzynarodowym Instytucie Biznesu w Kijowie, doradzał przy prywatyzacji ówczesnemu premierowi rządu ukraińskiego Wiktorowi Juszczence.
Zainicjował i zorganizował Forum Corporate Governance, ruch społeczny skupiający ludzi zainteresowanych rozwojem dobrych praktyk w nadzorze korporacyjnym. Forum przyczyniło się do opracowania pierwszych polskich zasad ładu korporacyjnego i ich przyjęcia przez spółki notowane na GPW, co znacząco poprawiło ich przejrzystość – „Dobre praktyki w spółkach publicznych 2002” oraz „Dobre praktyki w spółkach publicznych 2005”. Wokół ruchu corporate governance, Lis zgromadził najlepsze sławy prawnicze i działaczy gospodarczych, polityków oraz instytucje rynku kapitałowego.
W marcu 2003 roku powstał Polski Instytut Dyrektorów, a Krzysztof Lis pełnił funkcję jego prezesa. PID w 2005 roku przekształcił się w samodzielną fundację.
To właśnie tam, Krzysztof Lis pracował nad ustanowieniem korpusu profesjonalnych członków rad nadzorczych. Wiedział, że na polskim rynku była już rzesza wielu doświadczonych specjalistów, a można było wykształcić kolejnych. Mieli oni stanowić profesjonalną kadrę, przede wszystkim, dla potrzeb inwestorów instytucjonalnych, funduszy emerytalnych i inwestycyjnych, a w planach dalekosiężnych – także dla skarbu państwa…
Marzył mu się audyt spółek pod kątem corporate governance, pomysł, którego w pełni, nie udało się zrealizować aż do dzisiaj.
Lis był legendą: ceniono go za rzetelność, uczciwość i gotowość pomocy innym, zarażał entuzjazmem.
Zginął 31 stycznia 2005 r., w wypadku samochodowym. na trasie Warszawa – Serock.
We wrześniu 2005 roku, już po jego śmierci, ukazała się książka „Nadzór korporacyjny” autorstwa Krzysztofa A. Lisa i Henryka Sterniczuka, przy współudziale innych autorów z Polski i USA.
O Krzysztofie Lisie
„Krzysztof napisał … wraz z przyjacielem Henrykiem Sterniczukiem dzieło swojego życia – cegłę o nadzorze korporacyjnym, rozwijał działalność Polskiego Instytutu Dyrektorów, mobilizował poparcie dla prywatyzacji Giełdy, piętnował korupcję w biznesie. Był nosicielem wysokich standardów etycznych. Od czasów Solidarności we wczesnych latach 80- tych był dyskretnym guru całego pokolenia biznesowego, które jest mu wdzięczne. To był patriota współczesnych czasów.”
Jacek Chwedoruk
Prezes Rothschild Polska
„Profesjonalizm, przejrzystość, uczciwość – to cechy, o które od początku walczył Krzysztof”
Wiesław Rozłucki
pierwszy prezes Giełdy Papierów Wartościowych
„Twórca, kipiący pomysłami, energią, rozmachem w działaniu, zjednujący poparcie dla dobrych inicjatyw.”
„Dorobek, jaki po sobie zostawił, to nie tylko wartościowe konferencje, warsztaty, instytuty; to także uformowanie licznego zastępu osób uprawiających tę niwę [corporate governance], czy to z ramienia i w interesie macierzystych instytucji – uczestników rynku, czy z własnego, prywatnego powołania.”
Andrzej Nartowski,
Dziennikarz, były prezes PID
Kalendarium:
1977 – 1989 pracownik naukowy Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego
1987 – 1989 Przewodniczący Rady Nadzorczej Vitron Sp. z o.o. oraz Furnel International S.A.
1989 – 1991 pełnomocnik Rządu ds. Przekształceń Własnościowych, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów. Stworzył koncepcję funkcjonowania i wewnętrzną strukturę Ministerstwa Przekształceń Własnościowych, w którym to ministerstwie był Sekretarzem Stanu.
1991 – 1998 pracował za granicą jako ekspert międzynarodowych organizacji finansowych: Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbytowy i Rozwoju oraz International Finance Corporation; był doradcą ds. prywatyzacji rządów Rosji, Ukrainy i Białorusi.
od 1996 roku Prezes Instytutu Rozwoju Biznesu w Serocku
1998 – inicjator i organizator polskiego Forum Corporate Governance oraz członek Komitetu Dobrych Praktyk.
1998 – 2000 doradca Ministra Finansów.
2000 – 2005 zasiadał w radach nadzorczych Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., Bydgoskich Fabryk Mebli S.A., Peako Access Sp. z o.o. oraz Międzynarodowego Instytutu Biznesu w Kijowie (International Institute of Business).
2003 roku powstaje Polski Instytut Dyrektorów, a Krzysztof Lis pełni funkcję jego prezesa.
31 stycznia 2005 r. – wypadek samochodowy, w którym ginie Krzysztof Lis
2005 rok, wrzesień, ukazuje się książka „Nadzór korporacyjny” autorstwa Krzysztofa A. Lisa i Henryka Sterniczuka, przy współudziale innych autorów z Polski i USA.