Komisja Europejska zorganizowała wysłuchanie publiczne w sprawie sprawozdania okresowego wydanego przez grupę ekspertów wysokiego szczebla ds. zrównoważonego finansowania. Christian Thimann (przewodniczący grupy ekspertów HLEG – prezes AXA) zwrócił uwagę na obszary polityki, które wymagają dalszego omówienia przez grupę ekspertów HLEG do końca roku. Obejmują one: częstotliwość sporządzania sprawozdań finansowych i zarządzanie w spółkach/instytucjach finansowych. Jego zdaniem głównym wyzwaniem jest rozwiązanie problemu krótkoterminowości.
Podczas wysłuchania publicznego wspomniano, że ład korporacyjny należy postrzegać jako siłę napędową prowadzącą do zrównoważonego finansowania.
Podczas gdy wielu przedstawicieli sektora i organizacji pozarządowych wyraziło swoje poparcie dla zebrania czynników zrównoważonego rozwoju w jednym zbiorze standardów odnoszących się do obowiązków powierniczych dla zarządzających aktywami (a być może także banków), Francja i Niemcy wyraźnie sprzeciwiły się takiemu rozwiązaniu, argumentując, że obowiązek powierniczy jest pojęciem z obszaru prawa precedensowego, a harmonizacja w ramach UE jest trudna.
John Kay stwierdził, że dobra długoterminowa strategia nie oznacza przewidywania przyszłości. Aby zaradzić niepewności: decyzje powinny być wystarczająco solidne i stabilne, by przetrwać, organizacje muszą radzić sobie ze zmianami, a spółki powinny budować możliwe alternatywy na przyszłość. Rynki kapitałowe stanowią raczej część problemów niż ich rozwiązanie; zbyt wiele pośrednictwa i podejścia w perspektywie krótkoterminowej. Alokacja kapitału oparta na transakcjach rynkowych i długoterminowość nie idą w parze. Perspektywa krótkoterminowa została wprowadzona do procesu przez pośredników, którzy jeszcze bardziej oddalili finanse od realnej gospodarki. Rozwój systemu finansowego charakteryzuje się rozwojem pośredników. Cała struktura rynku kapitałowego została opracowana z myślą o ograniczeniu długoterminowych relacji pomiędzy instytucjami inwestycyjnymi a inwestorami.
Rynki kapitałowe zostały utworzone w latach 90. z myślą o wsparciu kolei, obecnie rynki kapitałowe muszą być inne.
Magnus Billing z grupy ekspertów wysokiego szczebla ds. zrównoważonego finansowania uważa, że powinniśmy przyjrzeć się kwestii niedostosowania czasu i ryzyka w celu osiągnięcia zrównoważonego finansowania. Ujawnianie informacji przez spółki jest kluczowe dla umożliwienia funkcjonowania systemu zrównoważonego finansowania.
Jirki Katainen, wiceprzewodniczący KE, stwierdził, że UE chce stworzyć pierwsze i najlepsze środowisko regulacyjne dla zrównoważonego finansowania przy wsparciu interesariuszy.