Europejski Kongres Finansowy ma na celu proponowanie i wspieranie działań stymulujących bezpieczeństwo i stabilność finansową Polski i Unii Europejskiej. Komitetowi Honorowemu Kongresu EKF przewodniczy Lech Wałęsa, a Radzie Programowej – Jan Krzysztof Bielecki. W czerwcu odbył się w Sopocie kolejny, V Europejski Kongres Finansowy. Tegoroczny EKF patronatem honorowym objął Donald Tusk – Przewodniczący Rady Europejskiej, a tematem wiodącym była „Integracja europejska wobec kryzysu bezpieczeństwa”. Kongres został zainagurowany debatą na temat naprawy strefy euro oraz nadziei i wyzwań związanych z Unią Rynków Kapitałowych i Unią Energetyczną oraz wystąpieniem pt. „Hazard moralny na rynkach finansowych” wygłoszonym przez Pana Marka Belkę, Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Wystąpienia i dyskusje poświęcono długofalowym trendom, wyzwaniom i ryzykom stojącym przed Polską i Europą.
Poprzez rekomendacje ogłaszane na zakończenie obrad, Kongres nie tylko identyfikuje najbardziej aktualne wyzwania pojawiające się przed współczesną gospodarką, ale również przedstawia propozycje ich rozwiązania.
EKF co roku rozwija swoje propozycje programowe, wyznaczając trendy i wzory do naśladowania innym tego typu kongresom. W tym roku, wielkim powodzeniem cieszyło się wprowadzenie po raz pierwszy debat oksfordzkich: „Warto być w strefie euro” oraz „Bez imigrantów Europę czeka porażka”. Oba starcia argumentów zwolenników i przeciwników tych debat wzbudziły emocje, również długo po ich zakończeniu. W V Europejskim Kongresie Finansowym uczestniczyło prawie 1500 przedstawicieli biznesu, a także administracji rządowej i samorządowej, świata akademickiego, mediów oraz polityki. Polski Instytut Dyrektorów ma zaszczyt uczestniczyć w pracach Rady Programowej EKF od pierwszej edycji Kongresu.